"Nie dla idiotow" nie narusza dobrych obyczajów

(28.07.2005) Hasło reklamowe sieci Media Markt „Nie dla idiotów” nie narusza dobrych obyczajów – uznał Prezes UOKiK Cezary Banasiński

7 stycznia br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął bezprecedensowe postępowanie przeciwko sieci Media Markt. Bezpośrednim powodem był slogan reklamowy „Nie dla idiotów” emitowany w telewizji oraz rozpowszechniany w formie ulotek dołączanych do gazet. Kampania reklamowa dotyczyła wyprzedaży sprzętu RTV oraz artykułów gospodarstwa domowego. Na podstawie badań społecznych przeprowadzonych na zlecenie Urzędu oraz dzięki uzyskanym opiniom niezależnych instytucji Prezes UOKiK uznał, że reklama nie narusza dobrych obyczajów. Z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na potrzeby postępowania wynika, że 46 proc. badanych postrzega slogan jako obraźliwy, a 32 proc. uważa, że hasło może obrażać inne osoby. Jednocześnie 52 proc. ankietowanych nie zgadza się na zabronienie emisji reklamy.

Wyniki ankiety są zbieżne z opiniami uzyskanymi od ekspertów w tym m.in. biegłego w dziedzinie reklamy audiowizualnej. Jego zdaniem slogan użyty w kampanii jest niestosowny, ale kontekst jego występowania oraz sposób sformułowania nie dają podstaw, aby reklamę uznać jako uchybiającą godności odbiorcy oraz łamiącą dobre obyczaje.
Tym samym Prezes UOKiK uznał, że praktyki Media Markt nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów.

źródło: http://83.238.108.19/index.php?id=p_news&obid=3767

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.