Cała prawda o 160 znakach, czyli jak doją nas operatorzy

Kilka osób zwróciło mi już uwagę, że korzystając ze słownika w mojej komórce płacę za podwójne sms-y, alternatywą jest według nich pisanie bez polskich znaków, czyli dziobanie kilka razy tej samej litery.
W ostatnich dniach sprawą zajęły się

Bardzo śmiesznie brzmią wyjaśnienia przedstawiciela Nokii, że informacja o znakach narodowych jest zawarta na stronie 62 instrukcji obsługi telefonu. Prawie każdy model telefonu posiada licznik znaków, który odlicza wstecz od 160, wpisanie polskiej litery nie robi żadnego wrażenia na liczniku, a powinno według wyjaśnień o stosowaniu znaków unicode.
Mimo to postanowiłem przeglądnąć dostępne w internecie instrukcje obsługi.
Nokia - http://www.nokia.pl/nokia/pomoc/instrukcje/
Samsung - http://www.samsung.com/pl/support/index.asp
Motorola - http://direct.motorola.com/PQL/manuals.asp...

Telefony zawierające ostrzeżenie

Nokia 6620 (plik PDF, 1,42 MB), Instrukcja obsługi str. 38
Nokia 6030 - "Znaki specjalne (kod Unicode) zajmują więcej miejsca." str. 29
Nokia 6610i (plik PDF, 4,9 MB), Instrukcja obsługi str. 54-55


Telefony nie wspominające o znakach unicode

Nokia 6310i (plik PDF 1,54 MB), Instrukcja obsługi nie zawiera słowa unicode (plik PDF, 1,54 MB)
Nokia 7250i - instrukcja nie zawiera słowa unicode, ani nawet zwrotu: "160 znaków"


Przykładowe informacje z instrukcji

Nokia 6610i - "Wiadomości tekstowe (SMS). Korzystając z SMS (ang. Short Message Service), można przez telefon wysyłać i odbierać wiadomości wieloczęściowe, złożone z kilku zwykłych wiadomości tekstowych (usługa sieciowa). Wysyłanie wiadomości wieloczęściowych może mieć wpływ na rachunek za połączenia. Więcej na ten temat dowiesz się od usługodawcy. Istnieje też możliwość wysyłania i odbioru wiadomości zawierających grafikę. To urządzenie umożliwia wysyłanie wiadomości zawierających więcej niż standardowy limit 160 znaków. Jeśli długość wiadomości przekroczy 160 znaków, zostanie ona wysłana jako dwie lub więcej wiadomości.
Liczba znaków, które można jeszcze wprowadzić do wiadomości wieloczęściowej, oraz numer redagowanej części pokazane są w prawym górnym rogu wyświetlacza, na przykład 120/2.
Należy zwrócić uwagę, że znaki specjalne (Unicode), takie jak ą, ć, ę czy ż, zabierają więcej miejsca." (niewytłuszczone oczywiście).

Nokia 6020 - "Urządzenie to umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych, w których liczba znaków przekracza limit ustalony dla pojedynczej wiadomości. Dłuższe wiadomości zostaną wysłane w postaci kilku następujących po sobie wiadomości. Za każdą z nich usługodawca może naliczyć odpowiednią opłatę. Znaki akcentowane, symbole oraz litery charakterystyczne dla języka polskiego (np. ą, ę, ś, ź) zajmują więcej miejsca, ograniczając tym samym liczbę znaków, z których może się składać pojedyncza wiadomość

Nokia 6030 - Znaki specjalne (kod Unicode) zajmują więcej miejsca. (komentarz: Tutaj do sprawy podeszli najbardziej zwięźle)!

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.