2007.01.30 Przekaż 1 procent swojego podatku na przekór rządzącym

Dlaczego Państwo wprowadza przepisy, których realizowanie później utrudnia, bądź marginalizuje, odpowiedzi na to pytanie nie zna nikt. Okaż społeczną przekorę i wpłać 1 procent swojego podatku na rzecz organizacji pozarządowych.

Część z nas ogarnia zniechęcenie słysząc relacje, jak marnotrawione są fundusze społeczne. Inni załamują ręce, gdy widzą, jak lekką ręką przepadają miliony złotych. Rządzący chcieliby środki finansowe scentralizować, a organizacje pozarządowe zamiast koncentrować się na celach statutowych często muszą toczyć boje o rozwiązania prawne.

– Stowarzyszenie, które zebrało z jednego procenta 924 zł było zobowiązane opublikować swoje sprawozdanie finansowe (dwie strony) w Monitorze Polskim B, za co zapłaciło 1400 zł.
– "Chciałem dokonać wpłaty tego samego dnia, ale spóźniłem się do banku. Ostatecznie pieniądze wpłaciłem dzień po złożeniu PIT-a. Fiskus nie uznał tych wyjaśnień. Podparł się przepisem, z którego wynika, że pieniądze należy wpłacić na konto organizacji pożytku publicznego najpóźniej do dnia złożenia zeznania". Podatnik musiał zwrócić podatek wraz z odsetkami. (Obie relacje pochodzą z Gazety Wyborczej).
– Przez trzy lata obowiązywania przepisów o kredycie podatkowym tylko ośmiu przedsiębiorców w całym kraju zdecydowało się korzystać z tego rozwiązania, możliwość niepłacenia comiesięcznych zaliczek na podatek i zapłaty daniny w rozliczeniu rocznym (Rzeczpospolita).

Dlaczego odbierać środki finansowe?

Dlaczego należy wspierać pozarządowe organizacje nie trzeba nikogo przekonywać, potrafią one sprawniej zarządzać środkami publicznymi, są bliżej obywatela, znają jego troski lepiej niż rządzący. Ci ostatni rad nie rad, są zmuszeni dzielić się władzą wprowadzając rozwiązania wspierające społeczne inicjatywy.

Od 2004 roku każdy podatnik może przeznaczyć 1 procent należnego podatku wynikającego z zeznania rocznego, nad którym ciąży już widmo fiskusa, wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) . Dlaczego i w jaki sposób można przekazać 1 procent podatku dla OPP przedstawiła Oliwia Piotrowska w artykule: Przekaż 1 procent swojego podatku i pomóż lepiej pomagać . Ja chciałbym się skoncentrować nad pokonaniem kłód jakie pod nogi podatnika rzuca państwo.

Kłody pod nogi

Intencją ustawodawcy było, aby podatnik nie ponosił dodatkowego obciążenia przeznaczając 1 procent swojego podatku, co innego intencje, co innego praktyka. Aby przeznaczyć swój 1 procent podatku musisz samodzielnie złożyć zeznanie roczne, tak zwany PIT. Od roku 2006, kiedy praktycznie zlikwidowano większość ulg podatkowych liczba osób, które przerzucą obowiązek złożenia zeznania na swojego jedynego pracodawcę znacznie wzrośnie - pamiętaj, jeżeli zeznanie złoży za ciebie pracodawca (PIT-40) nie będziesz mógł przeznaczyć swojego 1 procenta dla OPP.
Przekazanie 1 procenta dla OPP nie jest jedynie zabiegiem technicznym, jeżeli wypełniłeś zeznanie roczne, i obliczyłeś swój 1 procent (PIT-36 pole 179, PIT-37 pole 111) musisz tę kwotę wyjąć z własnej kieszeni i wpłacić ją na rachunek wybranej przez siebie OPP. Ostatecznie nic na tym nie stracisz, jeżeli z zeznania wynika, że musisz dopłacić podatek, wpłacony 1 procent pomniejszy tę dopłatę, jeżeli masz nadpłatę, ta nadpłata zwiększy się dokładnie o sumę, którą wpłaciłeś dla OPP.

Mam oddać 10 zł?

O jakich kwotach w ogóle mówimy. Samotna osoba, która zarabiała w 2006 roku brutto 1.700 zł na miesiąc, musiała zapłacić ogółem podatku 1.164 zł, odpis 1 procent dla OPP wyniesie w jej przypadku 11,60 zł. Rozumowanie osób, z którymi rozmawiam o przekazaniu nawet tak małej kwoty jest następujące:
"Tylko tyle? To teraz muszę wypisywać przelew, wpłacić tak małą kwotę i jeszcze zapłacić 3-5 zł opłaty za przelew? Może w przyszłym roku."

Czy to mało czy dużo?
2003 rok - 80.320 podatników wpłaciło na konta OPP: 10.365.000 złotych (źrodło: Gazeta Prawna)
2004 rok - 680.541 podatników wpłaciło na konta OPP: 41.616.000 złotych (źrodło: Gazeta Prawna)
2005 rok - 1.156.480 podatników wpłaciło na konta OPP: ponad 62.000.000 złotych (źrodło: jedenprocent.pl)

Nie zniechęcaj się trudnościami. Jeżeli dobrnąłeś do końca artykułu, to znaczy, że leży ci na sercu wykorzystywanie publicznych środków, i chociaż część organizacji pożytku publicznego to organizacje ogólnopolskie jak Caritas, Związek Harcerstwa Polskiego, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Ochotnicza Straż Pożarna, rozglądnij się za lokalnymi stowarzyszeniami, których wysiłki będą dla ciebie wręcz namacalne. Stowarzyszenie Medycyny Ratunkowej z mojego miasta przeprowadziło renowację lądowiska dla helikopterów przy miejskim szpitalu, Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego gromadzi środki na zakup komory kriogenicznej do leczenia zimnem, aktywnie działa Koło Amazonek, a Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej troszczy się o ludzi przewlekle i nieuleczanie chorych.

Instrukcja

Wypełnij pit roczny samodzielnie, bądź wspólnie z współmałżonkiem. Oblicz ile wynosi twój (wasz) jeden procent. Poszukaj OPP, która stawia sobie cele bliskie twojej społeczności, i bardziej przyziemnie zadbała o to aby ta wpłata była wolna od opłat. Pamiętaj, że wpłatę musisz dokonać najpóźniej w dniu złożenia zeznania podatkowego.
Albo masz drugie wyjście: Nie musisz robić nic, Twój jeden procent z lekkim sercem przygarnie Urząd Skarbowy.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.