2006.09.13 Zalew pozwów blokuje prace sieradzkiego inspektoratu ZUS

Inspektorat w Sieradzu od początku września przeżywa oblężenie głównie starszych osób. Przynoszą powielany masowo pozew w sprawie zaniżonej waloryzacji emerytur i rent za okres 1996-2004.

Od początku września inspektorat ZUS w Sieradzu przeżywa prawdziwe oblężenie. Przeważnie starsze osoby przynoszą kopiowane masowo pozwy, dzięki którym mają nadzieję uzyskać odszkodowanie za zaniżone świadczenia sprzed lat.

Czego dotyczą pozwy?

Chodzi o waloryzację rent i emerytur w latach 1996 - 2004. Uzasadnienie jednakowo brzmiących wniosków wskazuje na zaniżoną kwotę bazową, na podstawie której obliczano wówczas świadczenia. Powołuje się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 10 stycznia 1993 r. Trybunał orzekł, że odpowiednie przepisy ustawy budżetowej na 1993 r., na mocy których obniżono kwotę bazową waloryzacji emerytur i rent z 100 do 91 proc., są niezgodne z Konstytucją, oraz zapis, że „procentowy wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia ulega podwyższeniu o jeden punkt procentowy w każdym terminie waloryzacji aż do osiągnięcia 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia."

– Od tygodnia złożono u nas już trzy tysiące wniosków – przyznaje w rozmowie z gazetą www.wiadomosci24.pl Jacek Osiński, rzecznik prasowy zduńskowolskiego II oddziału ZUS w Łodzi. – W świetle prawa te wnioski nie mają szans na pozytywne rozpatrzenie. Ten, kto składa taki dokument, nie powinien mieć żadnych nadziei na dodatkowe pieniądze. Tłumaczymy to, wywieszamy informacje, ale większość osób nie daje się przekonać. Efekt to tylko mnóstwo dodatkowej, koniecznej, choć jałowej pracy.

Już w styczniu tego roku opinię w tej sprawie wydało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Uzasadniało w niej, że wymienione orzeczenie TK nie nabrało mocy obowiązującej, ponieważ nie zostało zaakceptowane przez Sejm, a taki był wymóg prawny nałożony w myśl przepisów obowiązującej wówczas Konstytucji. Argumentowało także, że pozwy oparte są na mylnym przekonaniu, że od 1995 r. kwota bazowa służy, tak jak dotychczas do obu celów: obliczenia nowego świadczenia oraz waloryzacji świadczeń przyznanych wcześniej.
Według MPiPS problem tzw. starego portfela emerytur i rent, czyli świadczeń przyznanych w latach 1993-1998 z obniżoną kwotą bazową został uregulowany ustawą z dnia 16 lipca 2004 r., zmieniającą ustawę emerytalną, opublikowaną w Dz.U. Nr 191, poz. 1954.

Łańcuszek szczęścia?

Mimo jednolitego stanowiska ZUS i MPiPS emeryci i renciści szturmują oddziały i inspektoraty ZUS w kolejnym regionie Polski. Codziennie od początku września w sieradzkim inspektoracie cały obszerny hol zapełnia się składającymi wnioski i pozwy klientami. Na dwóch stanowiskach urzędniczki zajmują się tylko przyjmowaniem wniosków, kolejka przesuwa się sprawnie, ale przez cały dzień wcale nie maleje.
Stojący w kolejce twierdzili, że gotowy wzór pozwu mogę zdobyć "spod lady" w pobliskim zakładzie ksero. Wybrałem się tam. Ksero jak ksero, żadnej informacji o wnioskach-pozwach.
Ustawiłem się w kolejce, pani przede mną zaczęła rozmowę:
- zdaje się, że u pana…,
- ile?, przerwał jej ekspedient,
- 8 sztuk,
- 2,40 zł proszę
i sięgnął po stosik pozwów odliczając osiem sztuk, podczas gdy z gorącej kserokopiarki wypadały kolejne druczki.

Czyżby ktoś robił sobie biznes kosztem emerytów i rencistów? Argumenty, że składane pozwy to tylko żerowanie na ludzkiej niewiedzy oraz, że nie ma szans na wygranie tej sprawy nie trafiają do stojących w kolejce. "Jeżeli nie złożę tego papieru to na pewno nic nie dostanę, a jak złożę to kto wie" - powiedziała mi starsza pani.
Złożenie pozwu do ZUS nic nie kosztuje, napisanie odwołania do Sądu Pracy też nic nie kosztuje - to mobilizuje ludzi. Współwinnym tej sytuacji są sami urzędnicy, to nie jest pierwszy przykład, że urzędy konsekwentnie zaprzeczają i odrzucają wnioski o wiele mocniej uzasadnione. Tak ma się sprawa z pozwami o zwrot niesłusznie zapłaconej akcyzy od sprowadzanych z Unii samochodów osobowych. Wyrok w sprawie akcyzy ma zapaść w tym miesiącu w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.